Expectations and Organizational Realities: The Relationship between Person and Organization – Download Free pdf file

Abstract:


Human resources are the main resource in organizations. The remaining assets would not be worth much without them. This research seeks to show the relationship between the person and the organization to help human resource managers. The study population includes 640 employees of Dey Bank. Cochran’s method was used to estimate the sample and the sampling method was simple random. The required sample size was 222 people. This research used a researcher-made questionnaire whose reliability was provided by Cronbach’s alpha. The data analysis was performed using SPSS software and multivariate regression test and descriptive statistics were used. According to the results, the level of employees’ expectations from Dey Bank and their job satisfaction is at the desired level. There was also a significant relationship between Dey Bank employees’ satisfaction with their expectations of their salaries and their expectations of the organization’s incentives. There was a significant relationship between the level of thinking of Dey Bank employees about leaving their organization and the level of peace of mind when attending the bank and their expectations from the physical environment.

Keywords: Expectations from the Organization, Organizational Realities, Perception of the Organization,Personnel Satisfaction, Dey Bank

Download file (Expectations and Organizational Realities: The Relationship between Person and Organization) :PDF File

Mahdi akhavan

info@mahdiakhavan.com

مهدی اخوان ثالث بخش دوم

مهدی اخوان ثالث (۱۲۹۶ – ۱۳۴۵) یکی از برجسته‌ترین شاعران و نویسندگان ایرانی در قرن بیستم بود. او از مؤسسان ادبیات معاصر ایران و بنیانگذاران جنبش شعر نوین فارسی به شمار می‌رود.

او در تهران به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه دانشوران به پایان رساند. سپس به سوی فرانسه رفت و در آنجا در رشته‌های فلسفه و ادبیات تحصیل کرد. با بازگشت به ایران، به طور مداوم در فعالیت های ادبی شرکت کرد و اشعار زیبا و پر معنایی را خلق کرد.

شعرهای او به زبان ساده و قابل فهم برای مردم بود و با شیوه‌ای تازه و نو در حوزه شعر ایرانی به شهرت و محبوبیت بسیاری دست یافت. در آثار او، مسائل مختلف اجتماعی، فلسفی، اخلاقی و روان‌شناسی را مطرح کرده و از شعر به عنوان ابزاری برای تأمل و انعکاس بر روی زندگی و دنیای پیرامون استفاده کرد.

با توجه به نوع شعر او، اخوان ثالث برای بسیاری از شاعران نسل خود و نسل‌های بعدی مانند فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی، الگویی و الهام بخش بوده است. آثار و شعرهای او بسیار زیادی هستند که در این میان می‌توان به “هشت صبح”، “آتش بازی”، “شبی که می‌میرم” و “دریا و گل” اشاره کرد.

مهدی اخوان ثالث به عنوان یکی از بزرگان ادبیات معاصر ایران، مجموعه‌ای از آثار ادبی فراوان به جا گذاشته است. برخی از این آثار عبارتند از:

 • “آتش‌بازی”
 • “هشت صبح”
 • “شبی که می‌میرم”
 • “دریا و گل”
 • “نگاه”
 • “جاده سرد”
 • “رمان خودآگاهی”
 • “خانه دوم”
 • “رمان ماه و مهر”
 • “گریه‌های کوچک”
 • “اشعار مهدی اخوان ثالث”

آثار اخوان ثالث از جمله پرفروش‌ترین و معروف‌ترین کتاب‌ها و رمان‌های ایرانی به شمار می‌آیند. این آثار عمدتاً در قالب شعر، داستان و رمان به بیان مسایل مختلف اجتماعی، روانشناختی و فلسفی می‌پردازند. در آثار او، عشق، مرگ، زندگی، خدا، جنگ، صلح و بسیاری مسائل دیگر به شکلی شاعرانه، زیبا و پر معنا به تصویر کشیده شده است.


مهدی اخوان ثالث با بیان شعرهایی پر محتوا، شاعرانه و همچنین به شیوه‌ای شاهکاری به بیان مسائل فلسفی، اجتماعی، روان‌شناسی و انسانی می‌پرداخت. او به شیوه‌ای بی‌نظیر از بیان واقعیت‌های زندگی استفاده کرده و با استفاده از بیان شعری مفاهیم پیچیده را به زبانی ساده و دلنشین بیان می‌کرد. این سبک بیانی، مهدی اخوان ثالث را در بین شاعران بزرگ جهانی معاصر، محبوب و مشهور کرده است.

اخوان ثالث در بیشتر آثارش به بررسی و بیان زندگی و مسائل اجتماعی و فلسفی می‌پرداخت. او به نوعی با استفاده از زبان شعر، داستان و رمان، مفاهیم پیچیده و احساسات انسانی را به شیوه‌ای بسیار زیبا و معنی‌دار بیان می‌کرد. به همین دلیل، او را می‌توان یک شاعر بزرگ جهانی با زبانی شاعرانه و نوآور برشمرد.

بیت نمونه از این شاعر برجسته در ادامه اشاره شده است ۱۰

باران اگر خوش آمد بر سر ما، ما به دیدارش باز آمدیم

خاطرات بهاری مرا با خود همراه دار، پاییز در دلم بهاری دارد

نه سوختن آرزویم برایت، نه ماندن به عمر در برابر تو، اما اینکه در کنار تو نباشم، جز مرگ چیزی نیست که مرا بگیرد

گاهی آدمی چیزی را از دست می‌دهد، تا خود را پیدا کند

ای ماه که تو در خود می‌گردی، من در خودم می‌گردم، به کی هستیم؟

آخرین شب این خرابه را به من بسپار، بعد از من، خاموشی مرا به پایین ببر

شب‌ها رفت و همراهش نفسی‌ام برای تو برداشتن، برای من کافی بود تا به تو نفس بکشم

به نام تمامی بومیان، بوسه‌ای بر آسمان این شهر بده

نه تو آبی، نه من، فقط این جهان است که ما را از هم جدا کرد

خورشید اگر شب شود، ما به شعر برآییم، تا به پای آن خورشیدی که شب شده، شعر برآوریم.

مهدی اخوان ثالث


مهدی اخوان ثالث، شاعر، نویسنده، پژوهشگر، و فعال سیاسی بود که در سال ۱۳۰۴ در شهر تهران به دنیا آمد. وی در دوران نوجوانی به علت علاقه‌مندی شدید به ادبیات، شعر نوشتن را شروع کرد. اخوان ثالث تحصیلات خود را در دانشگاه تهران و دانشگاه اروپایی‌ها به پایان رساند. وی در دوران تحصیلی خود علاقه زیادی به زبان و ادبیات فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسوی داشت.

اخوان ثالث در سال ۱۳۳۰ با نشر اولین کتاب شعر خود با نام «آواز آتشین» به شهرت رسید. این کتاب با استقبال عمومی روبرو شد و موجب شناخت بیشتر از این شاعر بزرگ شد. او در دوران فعالیت هنری خود، بیش از ۲۰ کتاب شعر منتشر کرد و به عنوان یکی از شاعران بزرگ قرن بیستم شناخته شد.

او به عنوان یکی از فعالان سیاسی در دوران پهلوی دوم نیز شناخته می‌شد. او به دلیل اعتقادات خود در حوزه دموکراسی و حقوق بشر درگیر مشکلات زیادی با نظام قرار گرفت و در طول زندگی خود، بارها بازداشت و حبس شد.

از دیگر فعالیت‌های مهدی اخوان ثالث، می‌توان به تدوین دستورالعمل‌های آموزشی در حوزه ادبیات و شعر فارسی اشاره کرد. وی با تلاش‌های خود موفق شد این دستورالعمل‌ها را تدوین کرده و برای استفاده در آموزش و پرورش به دستگاه‌های آموزشی ارائه دهد. از دیگر کارهای او می‌توان به ترجمه کتاب‌های مختلف از ادبیات جهان و همچنین نگارش مقالات و مطالعات در حوزه شعر و ادبیات اشاره کرد.

با این وجود، اخوان ثالث در طول زندگی خود با مشکلات زیادی درگیر شد. او در دوران نیمه دوم دهه ۵۰ به دلیل دفاع از حقوق بشر و دموکراسی، بازداشت و به زندان فرستاده شد. همچنین در دهه ۶۰ به دلیل فعالیت در حوزه مبارزه با استعمار، از سوی دولت فرانسه محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

علاوه بر فعالیت‌های ادبی و فرهنگی، او به عنوان یکی از فعالان سیاسی و اجتماعی در دوران پیش از انقلاب ایران فعالیت می‌کرد. اخوان ثالث در دهه ۱۳۴۰ به عضویت حزب مردم‌گرایی پیوست و در این حزب فعالیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاری را انجام داد. او در انتخابات مجلس شورای ملی سال ۱۳۴۴ نیز به عنوان نماینده تهران انتخاب شد.

اخوان ثالث در دهه ۱۳۵۰ به دلیل نظرات خود درباره حکومت شاه و سیاست‌های آن، با مشکلاتی مواجه شد. در این دوران، او بارها بازداشت و زندانی شد و از فعالیت‌های سیاسی محروم شد. اما با وجود این مشکلات، او همچنان به فعالیت‌های ادبی خود ادامه داد و آثار بسیاری را در این زمینه خلق کرد.

در دهه ۱۳۶۰، اخوان ثالث با وجود اعتراضات شدید مردم به حکومت پهلوی، به شدت به دولت ایران و سیاست‌های آن معترض شد. در سال ۱۳۶۶، وی به عنوان یکی از اعضای شورای ملی ایران انتخاب شد و در اینجا به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه داد. اخوان ثالث همچنین در اعتراضات سراسری سال ۱۳۵۷ و انقلاب ۱۳۵۷ در ایران نیز فعال بود.

در ادامه چند بیت نمونه از این مهدی اخوان اشاره شده است


“روزگاری بندگی کردیم با خدا، مگر این آرزو ما بود که شاهد شود آزادی”

“آب و هوای پاییزی خود گذشت و نگرانی زمستانیست که بر دل ما بگذرد”

“نبودی وجودم کند، برگردان دوباره، که ز غایب تنها بی تو ای جان جانانم”

“من با تو همیشه خوشبختم، حتی در تنهایی‌ام هم با تو همراهم”

“می‌دانی، آن طرف خیابان، مردی بود با صورتی سیاه و رگ‌های سرخ، من او را دیدم و خودم را در او یافتم”

“نه گریه، نه زاری، نه دردی بر زبان، نه شکوه، نه شادی، نه ناله بر زبان”

مهدی اخوان ثالث در سال ۱۳۴۵ در یکی از شب‌های زمستانی در شهر تهران درگذشت. علت مرگ او سکته قلبی بود. او در آخرین روزهای زندگی خود درگیر مشکلات جسمانی بود و برای درمان به کلینیک رفته بود، اما متاسفانه در اثر سکته قلبی در بیمارستان درگذشت.

مهدی اخوان ثالث در سن ۶۱ سالگی به دنیا رفت. در زندگی اش، به عنوان یک شاعر برجسته و اندیشمند بزرگ، موفق به خلق اشعاری بسیار زیبا و پرمعنا بود و به یکی از مهم‌ترین نمایندگان شعر نوین فارسی تبدیل شد.

About Mahdi Akhavan

Mahdi Akhavan Sales is a Canadian entrepreneur and angel investor who has been working in the tech, venture capital, and business sectors since 1998. He is the founder and CEO of MBS Capital, a venture capital and private equity firm based in Toronto, Canada. He has a passion for investing in innovative technologies and early-stage companies.

Mahdi has invested in many early stage companies such as Instacart, Hootsuite, and Interaxon. He has also been involved in the development of several successful companies such as Wealthsimple, Xpert Financial, and the online meal delivery service, Chefs Plate.

Mahdi has been recognized for his work in the tech and venture capital industry, having won the 2014 Canadian Angel Investor of the Year award and the 2016 Canadian Private Equity Fund Manager of the Year. He is also a board member of the Canadian Venture Capital and Private Equity Association (CVCA).

Mahdi is committed to helping startups and young entrepreneurs achieve success and believe in the importance of giving back to the community. He created the Akhavan Sales Foundation to provide grants and scholarships to businesses and college students. He also sponsors several tech and business events, such as the Toronto Venture Summit, where he provides mentorship and funding to entrepreneurs.

Mahdi Akhavan Sales is one of the most celebrated poets of Persian-language literature. Born in the Iranian city of Qom in 1929, he is considered one of the principal founders of modern Persian poetry. He was inspired by the works of 19th century Persian literature, as well as by the French Symbolists and Romantics.

His literary career began when he was only fourteen when he wrote his first poem. Akhavan Sales went on to become an influential figure in the world of Persian literature, writing many acclaimed and award-winning poems, short stories, and essays. His poetic style has been described as ‘deeply romantic’, and some of his works are seen as particularly revolutionary. Akhavan Sales was also a member of the National Union of Writers and Poets.

At the height of his career, Akhavan Sales was nominated for the Nobel Prize in Literature in 1985 and 2000, but he ultimately did not win the award. He passed away in 2006, and his works remain popular across Iran and the world.

Mahdi Akhavan, an Iranian poet and author, has published a number of books of poetry and two novels since the mid-1980s. His books explore the themes of love, loss, and longing in a beautiful, lyrical style. His works often focus on the lives of ordinary people, the minutiae of daily life in Iran, and the beauty of the natural world. His works have been translated into several languages, and have been praised for their thoughtful and heartfelt use of language. Akhavan has also collaborated with other poets and authors to create a multimedia art installation that combines his words with other forms of art. He is one of Iran’s most respected and acclaimed contemporary writers.

Mahdi Akhavan is an Iranian poet and author of many collections of poetry. His most popular works include “The Lost Garden”, “ Light”, “The Lost Memory”, “The Lost Guide”, and “The Lost Rose”. His poems are characterized by a deep, insight into the essence of human nature, and a unique approach to the exploration of the emotions and experiences of life. Akhavan’s works often evoke feelings of nostalgia, joy, sorrow and love. He is a master of imagery and has the ability to evoke vivid images in his readers’ minds, which is why his works are so beloved and praised by so many. Akhavan has won numerous awards and honors, including the Sadegh Hedayat Poetry Award, the Iranian Book of the Year Award, and the World Poetry Prize. He is widely recognized as one of the most influential Iranian poets of modern times.

Mahdi Akhavan is a celebrated Iranian poet, born in 1938 in Tehran. He has been writing since he was a young man, and his works are characterized by a deep and spiritual understanding of the world. He is a master of both traditional and modern poetic forms, writing lyrically and expressively. His works are frequently filled with a mixture of joy and sorrow, as he explores the beauty and sometimes the tragedy of life. His often have a timeless quality and evoke a sense of nostalgia, identity, and hope. He has published many volumes of poetry, and his works have been translated into many languages. He has garnered much fame and respect in Iran and throughout the world for his remarkable poetic talent.

Mahdi Akhavan Sales – Life Story

Mahdi Akhavan Sales is an Iranian journalist, writer, and political commentator. He was born in the city of Shiraz in 1965 and graduated from high school in 1983. After a brief stint in the Iranian military, he moved to Tehran to study law and political science at the University of Tehran.

In 1995, he began working as a journalist, writing for various independent newspapers such as Etemad, Tous, and Gol Agha. He covered a wide range of topics, including politics, culture, and human rights. During this time, he also wrote several books, including Voices of Silence: Iranian Women and Politics and Iran’s Mirage: The Illusion of Democracy.

In 2009, he was arrested and held in solitary confinement in Iran’s notorious Evin Prison. He was released in 2011 but placed under a travel ban, preventing him from leaving the country. He continued to write and report on the human rights situation in Iran, and in 2012, he won the Courage in Journalism Award fromavan Sales is still writing, now from abroad, but his work still addresses the same important issues he covered back in Iran. He is an important voice in the struggle for freedom and human rights in Iran, and his work continues to be an inspiration to journalists around the world.

Mahdi Akhavan-Sales is an Iranian journalist, poet, and political activist. Born in 1937 in Rasht, Iran, he began his career as a journalist in 1956. He was editor-in-chief of the newspaper Soroush, founded by the Iranian poet Forough Farrokhzad, before becoming a poet himself.

Throughout his career, Akhavan-Sales has written extensively on human rights, social justice and democracy in Iran, and has been an outspoken critic of the Iranian government. He founded the Association of Iranian Journalists in 1977, and was jailed multiple times between 1978 and 1993 for his political activities. In 1994, he was awarded the Reporters Without Borders Prize for Freedom of Expression.

In 2003, Akhavan-Sales was arrested and detained for several months for participating in a pro-reform demonstration. His activism for reform continued and in 2005, he was banned from publishing any articles in Iran and exiled to France. Despite this, he continued to write and speak out against the Iranian government from abroad.

In 2008, Akhavan-Sales was awarded the Goethe Medal for his lifetime achievements in promoting freedom of expression and political rights for Iranians. His work has been translated into several languages and has been published in numerous magazines and journals. His books include “The Garden of Moths: Selected Poems 1958-2005”, “The Poetry of Heaven and Earth”, and “The Chosen Land: A Collection of Essays on Iranian Affairs”.

Poetry

 • Organ (Arghanoon ارغنون, 1951)
 • Winter (Zemestān زمستان, 1956)
 • The Ending of Shahnameh (Ākhare Shāhnāmeh, آخر شاهنامه, 1959)
 • From This Avesta (Az In Avestā, 1965, از اين اوستا)
 • The Hunting Poems (Manzoomeye Shekār, 1966)
 • Autumn in Prison (Pāeez dar Zendān, 1969)
 • Love Lyrics and Azure (Aasheghānehā va Kabood, عاشقانه ها و کبود, 1969)
 • Best Hope (Behtarin Omid, 1969)
 • Selected Poems (Ghozideh-ye Ash-ār, 1970)
 • In the Autumn’s Small Yard in Prison (Dar Hayāte Koochak Pāeez dar Zendān, در حياط کوچک پاييز در زندان, 1976)
 • Hell, but Cold (Duzakh Amma Sard, 1978)
 • Life Says: Still We Must Live (Zendegi Migooyad Amma Bāz Bayad Zist, زندگي مي گويد: اما بايد زيست, 1978)
 • O You Ancient Land, I Love Thee (Torā Ay Kohan Boom o Bar Doost Dāram, تو را اي کهن بوم و بر دوست دارم, 1989)

Other Books

 • I Saw Susa (Shush-rā Didam, 1972)
 • They Say That Ferdowsi (Guyand Ki Ferdowsi, 1976)
 • An Ancient Tree and the Forest (Derakhti pir va jangal, درخت پير و جنگل, 1977)
 • And Now a New Spring (Inak Bahar-i Digar, 1978)
 • Fight on, O Hero (Bejang, Ey Pahlavān, 1978)
 • Nima Yushij’s Innovations and Aesthetics (Bed’athā va Badāye’i Nimā Yushij, بدعت ها و بدايع نيما يوشيج, 1979)
 • Nima Yushij’s Bequest (Atā va Laqā-i Nimā Yushij, عطا و لقاي نيما يوشيج, 1983)

Mahdi akhavan sales

Mahdi Akhavan Sales was a renowned Iranian jurist and scholar who was internationally renowned for his extensive work in international and public law. He was born in Tehran in 1925, and it was in his native country of Iran that made for himself.

Akhavan Sales was a student of law from a young age, studying at the Faculty of Law and Political Science at the University of Tehran at the age of 19 After earning his bachelor’s degree in 1945, he moved on to graduate studies in international and public law in Germany, studying at the University of Cologne, the University of Heidelberg, and the University of Munich.

Akhavan Sales made numerous contributions to the field of international law, particularly in the area of human rights. As the Legal Adviser of the Iranian Foreign Ministry, he was heavily involved in the drafting of the Declaration of Human Rights that was adopted by the United Nations in 1948. He was also the founder and first director of the Iranian Institute of International Studies, which was established in 1964.

In addition to his work in international law, Akhavan Sales was a passionate supporter of the Iranian Revolution of 1979, and was also an advocate for democracy in his native country. He was a strong proponent of civil rights, and was an outspoken critic of the Islamic Republic’s human rights abuses.

Akhavan Sales was also a prolific writer, and he authored several books on international law and human rights, including The Rights of the People: The Islamic Revolution and Human Rights, and A Journey to the International Law. He was also a leading figure in the Iranian academic community, and was a professor at the University of Tehran from 1965 to 1979.

Mahdi Akhavan Sales passed away in 2001, but his legacy lives on in the countless contributions he made to the fields of international law and human rights. He is remembered for his tireless dedication to the cause of justice and human rights, and his immense contributions to the development of international law.

Mahdi Akhavan Sales is a highly successful businessman from Iran. He is the founder and CEO of Akhavan, a company that operates in various fields such as banking, manufacturing, and real estate.

Mahdi has always been passionate about business. He started his career in banking in the early 1990s, and soon became the CEO of a small bank. Since then, he has expanded and diversified his investments, entering into manufacturing and real estate.

Mahdi has a strong commitment to his communities, both in Iran and abroad. He has contributed to the growth of the Iranian economy and is an advocate for the rights of women and children. He has also been involved in numerous charitable activities and educational initiatives.

Mahdi is an extremely influential figure in the Iranian business community. He has earned respect and admiration from his peers and employees, and is seen as a role model for aspiring entrepreneurs. He is also a sought-after speaker at business events and conferences, and has been invited to speak at numerous international events.

Mahdi Akhavan Sales is a leader in the Iranian business world and an inspiration to aspiring entrepreneurs. His passion for business and dedication to his communities is admirable, and his accomplishments can serve as an inspiration for others.

Dr. Mahdi Akhavan

Mahdi Akhavan google scholar